Alçıpan Asma Tavan Sistemileri

Alçıpan Plakalar,metal konstrüksiyon üzerine vida ile monte edilerek uygulanır. Sistem sayesin de yüksek değerler de ısı yalıtımı ses yalıtımı ve yangına dayanım sağlamaktadır. Galveniz Konstrüksiyon Tavan sistemi belli bir oranda yükü kabul eder ve uygulamanın en geleneksel şeklidir.Bu sistemde bir veya daha fazla kat,Alçıpan çeşitleri kullanılabilir. Gereken performans değerlerine bağlı olarak Normal Alçıpan,Suya Dayanıklı Alçıpan,
Yangına Dayanıklı Alçıpanlar kullanılabilir.

Alçıpan Plakalar,Galveniz Tavan Profilleri ve Çevre profillerinden oluşan hafif metal çerçeveye sabitlenirler.Galvanizli Tavan C Profilleri,Çelik Dübel ve askı çubukları ile tavana sabitlenir,Tavan U Çevre profilleri yardımı ile yapısal tabana sabitlenir. Alçıpan pah yerlerine Derz Bandı yapıştırılır ve Derz Dolgusu Alçısı ile doldurulur.İsteğe göre boya aşamasına geçilir.

Alçıpan Asma Tavan Uygulamasının Sakıncalı Olduğu Durumlar.

Alçıpan Asma Tavan Sistemi tüm normal uygulamalarda kullanılabilir, ancak Alçıpan kullanımının uygun olmayacağı bazı durumlar da vardır :
·   50 C üstündeki sıcaklıklarda, Alçıpan formunda ve fiziksel performasında düşüş meydana getirebilecek değişimler gözlenebilir.
·  %90 ‘ın üzerindeki (Suya Dayanıklı Alçıpan kullanılacak ise %95 ) sabit nem veya sürekli suya maruz kalması gibi durumlar Alçıpan’ın performansında düşüşe yol açar.

Asma Tavan Sistemlerin‘de Kullanılan Alçıpan Plaka Çeşitleri.

Normal Alçıpan (FLEX); Klasik yapı malzemelerine oranla daha fazla ses yalıtımı ve yangına dayanımı sağlayan, düzgün yüzeyli hafif plakalardır.

Suya Dayanıklı Alçıpan (WR); Su itici özelliği olan bir Alçıpan çeşididir. Her türlü ıslak hacim ve nemli ortamda kullanılır.

Yangına Dayanıklı Alçıpan (FR); Yüksek derecelerde ateşe dayanım talebini karşılayabilmek için, cam elyafı katkılı yapılarak yangına dayanım süresi arttırılmış
bir alçıpan çeşididir.

Suya ve Yangına Dayanıklı Alçıpan (WFR); Suya Dayanıklı ve Yangına Dayanıklı Alçıpanların ortak özelliklerini içinde barındıran bir Alçıpan tipidir.

Herform Alçıpan ;
Herform Alçıpan, iç dekorasyon düzenlemelerine uygun esneklikte bir Alçıpan tipidir. Kuru ve ıslak olarak şekillendirilebilme özelliği bulunmaktadır.

Nem Tutucu Alçıpan; Normal Alçıpandan mamul,arka yüzü Alüminyum Folyo kaplı bir Alçıpan çeşididir.Arasında yüksek derecede ısı farkı olan mekanlarda veya sıhhi tesisat ve havalandırma tesisatlarının bulunduğu bölümlerde,yoğuşma ve terleme olan
Yüzeydeki suyun ve nemin malzeme içine sızmasını ve diğer tarafa geçmesini engelle
mek ve malzemenin ömrünü uzatmak için kullanılır.

Akustik Alçıpan ; İthal olan bu alçıpan çeşidi, DIN 18180’e göre üretilmektedir.
Yüzeydeki delik oranlarına,ebatlarına ve malzemenin arka yüzünde bulunan akustik
Kumaşa bağlı olarak ses emme değerleri yüksektir.

 

Alçıpan Asma Tavan;

alcipan asma tavan ana şema
Alçıpan Asma Tavan Detay Kesit;

alcipan asma tavan detay kesit

 

Alçıpan Asma Tavan Yardımcı Malzemeler;

alcipan asma tavan yardımcı malzemeAlçıpan Asma Tavan Malzeme Analizi ;
 
Gerekli malzemeler 1 m² asma tavan için gösterilmiştir. Boşluklar düşülmemiştir.
%5 fire hesaba katılmıştır. Proje detayına göre farklılık gösterebilir.alcipan asma tavan malzeme analizi